Kodeks Etyki Piłkarskiej

Kodeks Etyki Piłkarskiej

  1. Zasada właściwej proporcji. Piłka nożna jest sportem, toteż nie należy jej traktować ani wyżej od ważnych spraw życia, indywidualnych i społecznych, ani też niżej, degradując ją do poziomu niskich instynktów, handlu uprzedmiotowienia człowieka.
  2. Zasada podwyższonej odpowiedzialności. Futbol jest najpopularniejszym sportem na świecie i w kraju, toteż spoczywa na nim odpowiednio zwiększona odpowiedzialność za cały sport oraz za zdrowotne i moralne wychowanie młodzieży.
  3. Zasada równości. Na boisku piłkarskim spotykają się zawsze rywale, którzy jako ludzie są tacy sami po obu stronach. Aby mecze miały sens, wszystkich muszą obowiązywać równe prawa i równe obowiązki.
  4. Zasada wzajemności. Każdy uczestnik meczu zobowiązuje się przestrzegać przepisów i reguł kultury, oczekując zarazem, że przeciwnicy także zajmą podobną postawę.
  5. Zasada gościnności. Należy przestrzegać kanonów gościnności, pamiętając, iż obowiązuje ona obie strony. Gościnność stanowiła historycznie pierwszy krok do wyjścia ze stanu pierwotnej dzikości i do dziś stanowi kryterium solidarności międzyludzkiej. Norma gościnności powinna obowiązywać nie tylko działaczy, sportowców, ale i wszystkich widzów oglądających imprezę sportową.
  6. Zasada sprawiedliwości. Kto łamie przepisy regulaminu gry, powinien podlegać odpowiedniej i identycznej dla wszystkich karze, kto zaś wykorzysta swą przewagę i sytuacje strzeleckie, musi być nagrodzony uznaniem prawidłowo zdobytych goli, punktów i miejsc w tabelach.
  7. Zasada Fair Play. Poza literą przepisów, od piłkarzy oczekuje się „czystej gry”. Przede wszystkim – niewykorzystywania losowych przewag i nieuwagi sędziów.
  8. Zasada prawdy. Piłkarze nie mogą być kłamcami, symulantami i komediantami, z zamiarem wyciągnięcia korzyści z oszustw i błazenady, przeciwnie – muszą zawsze być gotowi do przyznania się do błędu lub faulu, nawet wtedy, gdy przynosi to określoną stratę drużynie.
  9. Zasada rzetelności trenerskiej. Trenerzy zobowiązani są wpajać egzekwować zachowanie zgodnie z duchem sportu, bezwzględnie zaś odsuwać od gry osobników, którzy nie rozumieją sensu piłki nożnej jako sportu i notorycznie sprzeniewierzają się jej wartościom.
  10. Zasada życzliwej opiekuńczości. Nauczycieli, instruktorów i trenerów obowiązuje obiektywizm w ocenie szans i poziomu gry zawodników, połączony z maksymalną życzliwością wobec podopiecznych, pozwalającą wykorzystać wszystkie ich możliwości i szanse dla dobra piłkarstwa, klubów i samych sportowców. Od menedżerów i lekarzy należy żądać bezwzględnego poszanowania zdrowia zawodników.
  11. Zasada uczciwości. Działacze, sponsorzy i opiekunowie drużyn nie mogą nigdy i pod żadnym pozorem żądać od piłkarzy i szkoleniowców zachowań niezgodnych z etyką sportową. Dotyczy to zarówno stosowania środków dopingujących, jak i kupczenia wynikami. Sportowcy powinni solidarnie odmawiać poleceń lub życzeń, które godzą w ich honor i czystość reguł gry.
  12. Zasada godności. Na każdym szczeblu piłkarskiej drabiny – od dziecięcych zespołów po profesjonalny wyczyn – obowiązywać musi poszanowanie godności ludzkiej, z odrzuceniem dyskryminacji ze względu na rasę, wyznanie, narodowość i stan majątkowy.
  13. Zasada lojalności. Piłkarze i szkoleniowcy winni być zdyscyplinowani i wierni podjętym zobowiązaniom wobec kraju, który reprezentują, klub, kolegów i środowiska.
  14. Zasada koleżeństwa. Piłkarze winni być koleżeńscy poza boiskiem i podczas gry, okazywanym zaufaniem do partnerów, wzmacniając ich poczucie własnej wartości i przyczyniając się tym samym do zwiększenia siły i wartości zespołu. Konflikty i zawiści muszą pozostać poza futbolem.
  15. Zasada solidarności. Zarówno zawodnicy, jak i szkoleniowcy muszą zachowywać środowiskową solidarność, nie godząc się nigdy na zdobywanie awansów i robienie kariery kosztem swoich kolegów z boiska i ławy trenerskiej.
  16. Zasada systematycznej pracowitości. Każdy musi pamiętać, że własna praca, zaangażowanie i obowiązkowość tworzą nie tylko osobistą pozycję, ale i poziom drużyny, klubu oraz kraju. Dotyczy to zarówno piłkarzy, jak i szkoleniowców, którzy są zobowiązani do stałego doskonalenia warsztatu.
  17. Zasada bezwzględności norm. Jeśli w ferworze walki popełni się wykroczenie, należy z pokorą przyjąć regulaminową karę. Wykluczyć trzeba jakiekolwiek faule taktyczne, jako niezgodne z duchem sportu, który nie dopuszcza relatywizmu etycznego typu ”cel uświęca środki”.
  18. Zasada honoru sportowego. Trzeba umieć wygrywać na boisku bez poniżenia rywala, trzeba też umieć honorowo przegrywać, bez poczucia krzywdy, niesprawiedliwości losu i żądzy pozasportowej pomsty.
  19. Zasada bezstronności sędziowskiej. Każdy, kto podjął się trudnych obowiązków sędziego piłkarskiego, musi w każdym meczu być arbitrem nieprzekupnym, absolutnie sprawiedliwym, wyzutym z jakichkolwiek stronniczości, dokładając zawsze starań, by sprostać kanonom obiektywizmu ocen wobec wszystkich sytuacji na boisku.
  20. Zasada kulturalnego dopingu. Kibice winni postępować w myśl ogólnego kodeksu sportowego: gorąco wspomagać własną drużynę, życzyć jej zwycięstwa, ale uznawać klasę rywala i uczciwie gratulować sukcesu, jeśli okaże się lepszy. W każdym wypadku nie należy tolerować obelg, szyderstw i gróźb. Szowinizm, chamstwo, agresja, a zwłaszcza pospolity bandytyzm, to oczywiste formy zachowań wymierzonych w ideę sportu.
  21. Zasada sportowej solenności. Organizatorom imprez piłkarskich, sponsorom, działaczom, komentatorom, podobnie jak zawodnikom i trenerom, nie wolno w żadnej formie tolerować obecności w futbolu i wokół niego jego autentycznych wrogów i szkodników, poszukujących w sporcie miejsca dla realizacji nieczystych interesów, ekspresji atawizmów i leczenia kompleksów.
  22. Zasada medialnej współodpowiedzialności etyczno – edukacyjnej. Dziennikarze zajmujący się futbolem wini przestrzegać w najwyższym stopniu reguł etycznej poprawności, walcząc z wszelkimi przejawami zła na boiskach i wokół nich, pamiętając o promowaniu szlachetnego współzawodnictwa, czystości reguł i obiektywizmu oraz o potędze posiadanych środków wychowawczych.
do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości