Pojedynki 1x1

Pojedynki 1x1

Gra rozpoczyna się, gdy BR(bramkarz) wyrzuca piłkę jednemu z napastników, który pokazuje się do gry, aby przejąć piłkę.

Atakujący musi pokonać obrońcę w walce 1 na 1, któremu nie wolno podawać piłki, dopóki nie minie linii środkowej boiska.

Jeśli napastnik przekroczy linię środkową, może na tej połowie zagrać 3v2.

Obrońcy mogą gonić napastników tylko do linii środkowej.

Jeśli obrońcy wygrają piłkę, mogą kontratakować na bramkę napastników.

Grupy zawodników 5x5 +2BR, 8X8 + 2BR.

Zalecenia:

- Postaraj się zrobić sobie miejsce, zanim otrzymasz piłkę, swoim zachowanie (zwodem)oszukaj obrońcę, aby poszedł w złą stronę.

- Kształtuj umiejętności dryblingu, doskonal trzymanie piłki na zewnętrznej stopie, zawodnicy używają dryblingu, zwodu i nawrotów, aby pokonać obrońcę, przeciwnika.

- Przyspieszenie, gdy pokonasz przeciwnika, staraj się odejść nabierając maksymalnej prędkości.

#coachfootballtrening

Grupa zawodników 6-8 ustawionych jak na rysunku. Zawodnik z piłką podaje ją do partnera znajdującego się w środku pola. Ten prowadzi ją w kierunku znacznika, do którego zmierza przeciwnik. Poprzez określony sposób zawodnik zmienia kierunek prowadzenia piłki, przeciwnik staje na jego miejscu w środku pola. Następnie zawodnik prowadzący piłkę podaje ją do partnera przy znaczniku(5) i kieruje się w stronę zawodnika(5), który otrzymał podanie. Zawodnik po podaniu piłki(6) wykonuje atak na zawodnika(7), po czym bez przyjęcia podaje piłkę na koniec rzędu.

  1. Dwie drużyny(niebieska i czerwona)grają 1x1 na punkty: za minięcie przeciwnika w świetle tyczek(pachołków) zespół otrzymuje 1pkt, a ograny zawodnik pozostaje w środku. Jeśli zawodnik w odbiorze piłki pozostaje zbyt długo, należy dokonać zmiany na innego gracza tej samej drużyny.

W ćwiczeniu biorą udział wyznaczeni zawodnicy oraz dwóch bramkarzy ustawionych przed dwoma bramkami. Każdy z zawodników posiada piłkę. Ćwiczenie wykonuje równocześnie dwóch pierwszych ustawionych po przeciwnych stronach pola ćwiczeń. Zadaniem każdego z nich jest przeprowadzanie piłki przez jedną z bramek, stosując różnego rodzaju zwody i zmianę kierunku prowadzenia piłki. Muszą to zrobić pojedynczo, każdy przez inną bramkę. Przeszkadzają im w tym bramkarze, ustawieni początkowo z dowolnej strony przed swoją bramką. Mogą bronić jej z obydwu stron w zależności od tego, z której atakuje zawodnik. Starają się wykonać to poprzez chwyt lub wybicie piłki atakującemu. Zawodnicy prowadzący piłkę muszą skoordynować swoje działania i pozostawać w kontakcie wzrokowym z partnerem, tak by zawsze prowadzić atak na przeciwną bramkę, niż partner. Po przeprowadzeniu piłki na drugą stronę, wykonują w miejscu ćwiczenia stretchingu, a swoje powtórzenie wykonuje druga dwójka ćwiczących.

Wskazówki:

  • Ćwiczenie wykonuje dwóch zawodników;
  • Każdy z nich stosuje wybrane przez siebie zwody i zmiany kierunku prowadzenia piłki;
  • Zawodnicy mogą wielokrotnie zmieniać atakowane bramki, zmuszając bramkarzy do zmiany pozycji i obrócenia się w kierunku drugiego atakującego;
  • Atakującemu nie wolno stosować bezpośrednich strzałów;
  • Każdy zawodnik musi przeprowadzić piłkę przez inną z bramek;
  • Bramkarz musi szybko podejmować decyzję, któremu zawodnikowi w danym momencie wykonuje przechwyt piłki;
  • Bramkarz może przemieszczać się przez środek bramki;
  • W momencie wybicia piłki przez bramkarza, próba danego zawodnika jest przerywana;
  • Po każdym powtórzeniu kolejna dwójka ćwiczących daje 10 sek. przerwy bramkarzom na ustawienie się przed swoją bramką twarzą do jednego z atakujących;
  • Każda dwójka ćwiczących wykonuje po 5 powtórzeń, po czym bramkarze mają przerwę na odpoczynek;
  • Można wprowadzić element rywalizacji pomiędzy dwoma zawodnikami prowadzącymi piłkę.

  1. W ćwiczeniu bierze udział trzech zawodników i bramkarz. Każdy z zawodników posiada piłkę. Pośrodku pola ćwiczeń ustawione są dwie trzymetrowe bramki, pomiędzy którymi stoi bramkarz. Zadaniem zawodnika z piłką jest przeprowadzenie jej na drugą stronę pola ćwiczeń, pomiędzy dwoma bramkarzami. Przeszkadza mu w tym bramkarz, który stara się wybić(chwycić) piłkę. Po przeprowadzeniu piłki na drugą stronę przez jednego z ćwiczących, kolejne powtórzenie wykonuje zawodnik ustawiony po przeciwnej stronie.

Wskazówki:

  • Zawodnik stosuje wybrane przez siebie zwody i zmiany kierunku prowadzenia piłki,
  • Zawodnikowi nie wolno bezpośrednio strzelać,
  • Bramkarz początkowo swoją postawą tylko blokuje piłkę, a następnie stosuje aktywny odbiór piłki,
  • Po każdym powtórzeniu kolejny ćwiczący daje 5-10sekund przerwy bramkarzom na ustawienie się na swoim miejscu,
  • Zawodnicy wykonują ćwiczenie na przemian raz z jednej, raz z drugiej strony,
  • Każdy ćwiczący wykonuje po pięć powtórzeń, po czym bramkarze mają przerwę na odpoczynek.

  1. Zawodnicy ustawieni są w dwóch liniach przy żółtych talerzykach oddalonych od siebie o około 15m. Piłkę posiada zawodnik niebieski ustawiony twarzą do partnerów w narożniku pola ćwiczeń. Rozpoczyna ćwiczenie prowadzeniem piłki w kierunku poruszającego się w jego kierunku współpartnera, przed którym wykonuje zwód z podaniem do wybiegającego w jego kierunku partnera ustawionego w przeciwnej linii (wytworzenie przewagi 2x1). Po ominięciu przeciwnika i przyjęciu piłki, ćwiczący prowadzi ją w kierunku drugiego atakującego, przed którym ponownie wykonuje określony zwód zakończony podaniem do partnera ustawionego na wierzchołku z drugiej linii. Rozpoczyna on kolejne powtórzenie wykonywane przez zawodników drugiej linii. Wcześniej zawodnicy atakujący prowadzącego piłkę zmieniają pozycję o jedno miejsce w przód.

Wskazówki:

  • Ćwiczenie wykonywane jest na przemian przez zawodników ustawionych w przeciwnych liniach,
  • Zawodnicy atakujący prowadzącego piłkę wykonują tylko jej blokowanie(bez odbioru), przyjmując właściwą postawę z obniżeniem środka ciężkości(ugięcie nóg w stawach kolanowych),
  • Zawodnik „środkowy” wykonuje start z wymianą podania bez przyjęcia z prowadzącym piłkę, po czym powraca na swoją pozycję,
  • Rodzaj zwodu początkowo określa Trener, następnie zawodnicy sami wybierają sposób ominięcia współpartnera.

Przede wszystkim – pojedynki.

Piłka nożna to jedna z najpopularniejszych zespołowych gier sportowych na świecie. Z definicji wynika zatem, że o sukcesie drużyny decydują przede wszystkim takie umiejętności jak współpraca, kolektyw, właściwe działanie w grupie. Nie ma jednak wątpliwości co do tego, że bardzo istotnym elementem gry w piłkę nożną są indywidualne działania zawodników. Piłkarze prezentujący wysoki poziom umiejętności gry w sytuacjach 1x1(zarówno w czynnościach ataku, jak i obrony) decydują często o wyniku. Nierzadkie są opinie, że mecz piłkarski to przede wszystkim pojedynki: kto wygra ich więcej – zwycięża.

W pojedynkach z przeciwnikiem nie sposób obejść się bez zastosowania dryblingów i zwodów. Nadrzędnym celem jest minięcie przeciwnika i wypracowanie sobie wolnej pozycji do wykonania strzału, bądź podania piłki. opiera się to na częstych zmianach rytmu prowadzenia piłki oraz zastosowaniu różnych zwodów wykonywanych na dużej szybkości.

Przedstawimy w kilku odcinkach przykładowe zestawy ćwiczeń w nauczaniu i doskonaleniu gry 1x1. Proponowane ćwiczenia wykonywane są równocześnie przez całą grupę ćwiczących. Poświęcone są one technice indywidualnej wykonania zwodów przy przeciwniku będącym w ruchu. Zawodnik z piłką wykonuje w krótkim odstępie czasu dwa różne zwody.

  1. Zawodnicy ustawieni są w dwóch liniach przy żółtych talerzykach oddalonych od siebie o około 6-7m. Piłki posiadają zawodnicy ustawieni twarzą do partnerów w przeciwnych narożnikach pola ćwiczeń. Ćwiczenie rozpoczyna się równoczesnym prowadzeniem piłki w kierunku pierwszych poruszających się współpartnerów, przed którymi wykonują zwód z wbiegnięciem do środka pola. Kontynuując prowadzenie piłki, wykonują przez kolejnym partnerem drugi zwód, zakończony podaniem do rzędu przeciwnego. Zawodnicy atakujący prowadzącego piłkę zmieniają pozycję o jedno miejsce w przód.

Wskazówki:

  • Ćwiczenie rozpoczynane i wykonywane jest równocześnie przez zawodników z przeciwnych narożników pola,
  • Zawodnicy „atakujący” prowadzącego piłkę wykonują tylko jej blokowanie( nie odbierają piłki),
  • Zwody początkowo określa Trener, następnie zawodnicy sami wybierają sposób ominięcia współpartnera,
  • Zwracamy uwagę na szybkość prowadzenia piłki i wykonania zwodu,
  • Zawodnicy wykonują po cztery powtórzenia określonego typu zwodów.


do góry więcej wersja klasyczna
Wiadomości (utwórz nową)
Brak nieprzeczytanych wiadomości