Charakterystyka techniki i taktyki

Ogólna charakterystyka techniki i taktyki

Technika – w piłce nożnej jak i w innych grach zespołowych jest fundamentem, a zarazem najistotniejszą jej częścią składową. Technika piłkarza ze względu na specyfikę posługiwania się prawie wyłącznie kończynami dolnymi, zalicza się do najtrudniejszych z gier zespołowych.

„Umiejętność swobodnego i skutecznego wykonywania wszelkich czynności ruchowych niezbędnych do prowadzenia gry” – J. Talaga.

„Technika piłkarza oznacza sposób w jaki wykonuje wszelkie ruchy związane z grą w piłkę nożną” – A. Csandi.

Taktyka - to przemyślany sposób prowadzenia walki sportowej w ramach obowiązujących przepisów, opartych na umiejętnościach i współdziałaniu poszczególnych zawodników, przy odpowiednim dostosowaniu się do okoliczności w celu uzyskania jak najkorzystniejszego wyniku. Można więc przyjąć, że taktyka określa, jak ma się zachować zawodnik, bądź drużyna w poszczególnych sytuacjach występujących podczas walki sportowej.

Ćwiczenia techniczno – taktyczne są głównym sposobem prowadzenia zajęć treningowych we współczesnej piłce nożnej.

„O ile umiejętności techniczne determinują sposób przeprowadzenia akcji, to taktyka wyznacza sposób jej rozwiązania” – R. Koncewicz.

Gry i zabawy ruchowe w nauczaniu i doskonaleniu techniki i taktyki stanowią jedną z najbardziej atrakcyjnych form prowadzenia zajęć w procesie szkolenia. Charakterystyczną cechą takiej formy prowadzenia zajęć jest duże bogactwo ruchowe sprzyjające doskonalenie szybkiej reakcji, daje możliwości oddziaływania na psychiczną i umysłową stronę osobowości. Gry i zabawy rozwijają wiele wartościowych cech psychofizycznych, takich jak: koleżeństwo, samodzielność, zdyscyplinowanie, odwaga, szybkość, zręczność. Prowadzenie zajęć w tej formie pomaga ukształtować nawyki ruchowe, eliminuje w dużym stopniu sztywność i ułatwia koordynację ruchową.